1979 Adana doğumlu olan Doç. Dr. Mevci Özdemir  ilk, orta ve lise  öğrenimini Adana’da tamamladı.

Beyin Cerrahi eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldı. Uzmanlık eğitimi esnasında Bilkent Üniversitesinde beyin tümörlerinin genetik analizi ile ilgili  çalışmalarda bulundu.

Mecburi hizmetini Diyabakır’ın Ergani ilçesinde tamamladı. Mecburi hizmetin ardından Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniğine Yardımcı Doçent olarak atandı.

2012 yılında Soonchunhhang Universitesi Bucheon Hastanesinde, Seul/Kore, Prof.Dr. Kim ile beyin kanamalarında endovasküler tedaviler konusunda çalışmalarda bulundu.

2012/2013 yıllarında Oregon Health and Science University, Oregon/USA, Doç.Dr. Dogan ile beyin kanamalarında endovasküler tedavi yöntemleri ve omurilik yaralanmalarında kök hücre tedavileri konularında çalışmalarda bulundu.

2013 yılında girdiği Nöroşirürji Board Sınavını birincilikle kazandı.

 

2012-2013 yıllarında Türk Nöroşirürji Derneği Genç Nöroşirürjiyenler Kurulu Genel Sekreterliği, 2013-2014 yıllarında Türk Nöroşirürji Derneği Genç Nöroşirürjiyenler Kurulu İkinci Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

2014-2015 yıllarında Türk Nöroşirürji Derneği Yeterlilik Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği, 2014-2016 yılları arasında daTürk Nöroşirürji Derneği Nörovasküler Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuştur. 

Dr. Özdemir 2013 yılında Doçent ünvanı almaya hak kazanmıştır. Editorluğunu yapmış olduğu bir kitabı ve ulusal&uluslararası yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır.

Doç.Dr. Özdemir evli ve 2 çocuk babasıdır...